„Babie Lato” – zespół z tradycjami

Historia powstania zespołu folklorystycznego „Babie Lato” sięga roku 1982. Z Koła Gospodyń Wiejskich w Piasku wyłoniła się grupa członkiń pod przewodnictwem Marii Friegel, która to prowadziła zespół przez 7 następnych lat.  Panie początkowo występowały w granatowych spódnicach i kamizelkach oraz w białych bluzkach. Stroje nie były tak barwne, jak obecnie. Od 1990 roku zespołem kierowała pani Jadwiga Płaszczymąka, która ze względów zdrowotnych po 4 latach zrezygnowała. Od 1995 zespół nieprzerwanie prowadzi pani Lidia Kwiecińska. Kobieta niezwykła, pełna wigoru i na co dzień kultywująca śląskie tradycje. Co ciekawe, wystarczy zanucić fragment piosenki „Karliczku, Karliczku” czy „Miała baba koguta”, a ona zaśpiewa ją w całości z pamięci. Muzyka to jej pasja i sposób na spędzanie czasu na emeryturze.

Babie lato

5 sierpnia 2012 w Psarach uroczyście obchodzono jubileusz 30-lecia powstania zespołu „Babie Lato”, który od 2007 roku występuje pod patronatem OSP Psary. Jak zapewniają członkowie zespołu, współpraca z OSP Psary układa się pomyślnie. Zespół obecnie liczy 24 osoby, w tym 14-17 osób występujących na scenie. Wśród członków zespołu przeważają kobiety, ale jest też kilku mężczyzn. Głównym celem, który przyświeca działalności „Babiego Lata”, jest podtrzymywanie śląskich zwyczajów i tradycji. W bogatym repertuarze zespołu znajdują się pieśni śląskie, biesiadne oraz kolędy. Członkinie „Babiego Lata” wykonują również przepiękne korony dożynkowe, biorą udział w rozlicznych konkursach, np. skubania pierza i uświetniają swoją obecnością dożynki gminne, powiatowe i wojewódzkie. Są obecne przy uroczystościach Dnia Matki, Dnia Dziecka, a w okresie Bożego Narodzenia umilają swym śpiewem spotkania wigilio-opłatkowe dla osób starszych i samotnych na terenie gminy Woźniki.

Babie Lato

25 marca 2012 zespół „Babie Lato” reprezentował  Gminę Woźniki na kiermaszu „Bab i potraw wielkanocnych” w Lelowie, który odbył się w Hali Sportowej przy tamtejszym Gimnazjum.  Panie udekorowały stanowisko ozdobami wielkanocnymi oraz zaprezentowały swoje wypieki, tj. babki, mazurki oraz inne, świąteczne potrawy. Zespół wykonał na scenie kilka piosenek śląskich i biesiadnych, a na harmonii przygrywała Pani Edyta Sośnica.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Woźnikach jest w miejscem szczególnym, gdzie nie raz odbywały się występy oraz konkursy z udziałem „Babiego Lata”. W 2011 roku korona dożynkowa zespołu pod patronatem OSP Psary nagrodzona została II miejscem w konkursie koron dożynkowych organizowanym przez MGOK Woźniki.  W konkursie wieńców adwentowych organizowanym również przez MGOK Woźniki Panie zaprezentowały wieńce i za swoją pracę otrzymały stosowne nagrody.

Minione lata oraz obecny 2015 rok były dla członków zespołu niezwykle pracowite. Życzymy dalszych sukcesów oraz zapraszamy do MGOK Woźniki z nowymi piosenkami, wicami oraz pomysłami na to, jak przekazać młodym ludziom wiedzę o śląskich strojach, zwyczajach i tradycjach.