28. Dni Ziemi Woźnickiej w obiektywie
23 sierpnia 2017
Zapisy na zajęcia w MGOK
31 sierpnia 2017

II Twórcze Spotkania Artystyczne

Czas między 10-tym, a 16-tym sierpnia, to w MGOK w Woźnikach, czas prawdziwej wrzawy artystycznej. Właśnie wtedy odbywają się „II Twórcze Spotkania Artystyczne”. Uczestnicy, zarówno ci przyjezdni, jak i mieszkańcy pobliskich miejscowości, to wyjątkowi miłośnicy sztuki.

10-tego czerwca, zaraz po zakwaterowaniu i zapoznaniu się z planem wydarzenia, wszyscy mają okazję do wymiany oczekiwań wobec owych spotkań, a także własnych doświadczeń z działaniem twórczym, bo odbywa się spotkanie organizacyjne przy ciastku i kawie. Pani dyrektor Jadwiga Fabiańczyk wraz z panią Lucyną Dyrdzik witają obecnych gości i przedstawiają plan imprezy.

Następny dzień to czas na główną atrakcję dni plenerowych. Odbywają się wówczas warsztaty witrażu. Uczestnicy mają możliwość wykonania drobnych form witrażowych – ozdób okiennych, zawieszek itd. Pod okiem pani Sylwii Pietrek podejmowane są pierwsze próby cięcia szkła, projektowane są barwne kompozycje, a następnie łączone za pomocą lutownicy. Każdy chce zrobić jak najwięcej i w tak twórczej atmosferze czas przemija błyskawicznie. Choć nikt nie oczekuje końca warsztatów, po skończonej pracy, kolejną atrakcją jest spotkanie integracyjne, przy kolacji w sośnickiej „Karczmie u Basieńki”.

Od soboty 12-tego sierpnia zaczyna się indywidualna praca twórcza. Nie jest to sobota na wylegiwanie się w łóżku do południa, już od samego rana uczestnicy pleneru dostają narzędzia oraz materiały do pracy: blejtramy, farby, drewniane pudełka, tace, koszyczki i wiele innych. Rozpoczyna się praca w holu głównym, na przygotowanych stanowiskach twórczych. Tym razem działania plastyczne to: malarstwo olejne lub akwarelowe, decoupage, rzeźba w drewnie, pergamano, papieromania, ozdobianie przedmiotów, malowanie na płóciennych torbach i kapeluszach, ręczne robótki. Każdy wybiera coś, w czym czuje się pewnie, niektórzy podejmują też naukę nowych technik.

Niedziela to również dzień intensywnej pracy. Do późnego wieczora poniedziałku 14-tego sierpnia praca wre. Również atmosfera sprzyja działaniom twórczym. Uczestnicy inspirują się nawzajem. Kolorowe kapelusze robią furorę, słychać śmiechy, śpiewy i opowieści.

15-tego sierpnia odbywa się „Festiwal Rozmaitości i Sztuki Wszelakiej” na woźnickim rynku. Jest to wystawa otwarta dla wszystkich chętnych oraz uczestników „II Twórczych Spotkań Artystycznych”. Podziwiać można ekspozycje prac rękodzielników, twórców samorodnych, artystów profesjonalnych, amatorów, pasjonatów. Rynek tętni sztuką. Mieszkańcy Woźnik mają okazję do udziału w prawdziwym jarmarku sztuki.

Kolejny dzień to już ostatnie chwile „II Twórczych Spotkań Artystycznych”. Od wczesnych godzin uczestnicy kończą swoje plenerowe dzieła. Odbywa się przygotowanie do wystawy w holu głównym MGOK. O godzinie 16:00 następuje zwieńczenie pleneru – na gorąco przygotowana wystawa efektów kilkudniowej pracy. Wreszcie nadszedł czas na dogłębne poznanie dzieł współuczestników i wymianę spostrzeżeń.

Zaledwie kilka dni ciężkiej pracy twórczej to zapewne nie koniec dla miłośników sztuki. Jest to świetna okazja na spędzenie czasu z plastyką w gronie innych twórców. Podobno “prawdziwa sztuka to taka, która powstaje dzięki potrzebie tworzenia”. Oby jak najwięcej takich spotkań, skłaniających do zaistnienia prawdziwej sztuki w mieście. Zapraszamy na kolejne plenery artystyczne w przyszłości. Gwarantujemy, że każdy znajdzie tu coś, co obudzi drzemiącego w środku artystę.

tekst: Marcjanna W.

no images were found

zdjęcia: Barbara Sitek z Siemianowic

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content